Jak mieszkają architekci

Zieleń zasłania najbardziej charakterystyczne elementy domu proj. Lacherta i Szanajcy

Zieleń zasłania najbardziej charakterystyczne elementy domu proj. Lacherta i Szanajcy.

Trwa I Festiwal Otwarte Mieszkania – Mieszkania sztuki. Specjalnie dla Was sprawdziłam wczoraj, jak wygląda wnętrze domu zaprojektowanego przez architektów (Lachert, Szanajca) dla architektów – trzyrodzinnej willi przy ul. Katowickiej 9 w Warszawie.

Festiwal przyciągnął tłumy. Podczas stania w kolejce i zwiedzania moim cieniem był kilkuletni chłopiec. Phi, niby taki wielki architekt, a takie niewygodne schody! Nie wierzę, jakie małe WC, nawet ja się tu nie mieszczę! A tu jak ciasno! Kto by chciał takie małe pokoiki i takie wąskie okno! A te trzypietrowe okna? Wolałbym panoramiczne! – towarzyszyło mi przez cały czas.

Od razu wiadomo skąd się wzięła nazwa "klatka schodowa" ;)

Od razu wiadomo skąd się wzięła nazwa „klatka schodowa” 😉

Rzeczywiście – myślałam – dom z jednej strony zachwyca, a z drugiej ma kilka mankamentów. Wąska klatka schodowa sprawdza się pewnie kiedy jest użytkowana przez niewielką rodzinę (o dobrym zdrowiu), ale wczoraj wrażenie było klaustrofobiczne. Małe, częściowo przechodnie „pokoje/ kąty” mają swój urok, ale tylko przy ograniczonej liczbie użytkowników.

dom Lachertów

Obecnie dom jest użytkowany przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Niderlandzkiej. Dla miłośników architektury to dobra wiadomość – dom można zwiedzić nie tylko przy okazji festiwalu. Zdecydowanie polecam – to na pewno ciekawa architektura. A widok z tarasu na dachu na piękną, zwłaszcza w maju, Saską Kępę urzeka.

widok z dachu

widok z dachu 2

 

Reklamy