Propozycja weekendowa dla asertywnych

Stąd już blisko do wystawy

Stąd już blisko do wystawy w Centrum Interpretacji Zabytku (propozycja nr 2)

Jeśli długość kolejki Was też skłoniła do odrzucenia prezydenckiego zaproszenia na wystawę, a zależy Wam na zaliczeniu jakiejś darmowej atrakcji kulturalnej, mam dwie propozycje.

1. Zaskakująca wystawa w Kordegardzie*. Co powiedziałaby Wasza szkolna historyczka, gdybyście na lekcji poświęconej Powstaniu Styczniowemu zanosili się śmiechem? Co powiedzieliby na to ojciec i matka? Nie znam ich, ale myślę, że mogliby zareagować podobnie, jak ludzie, którzy przyszli do Kordegardy, żeby zobaczyć dzieła Matejki
i Grottgera, czy biżuterię powstańczą, a już w drzwiach usłyszeli salwy śmiechu. No bo kto się śmieje w takim miejscu? Prymitywna młodzież, bez kultury i krzty szacunku? Nie, nobliwi państwo, oglądający traktujące o Powstaniu  fragmenty 2 starych filmów. Sposób filmowej narracji i środki aktorskie sprawiły zresztą, że nie tylko oni opuszczali tę poważną wystawę ze śmiechem.

Wejście jest na lewo od tej tablicy (tak, to te wielkie wrota, bez opisu)

Wejście do Centrum Interpretacji Zabytku jest na lewo od tej tablicy (tak, to te wielkie wrota, bez opisu)

2. Zniszczenie i odbudowa starego miasta to kolejna poważna wystawa**. Jednak i tu się pewnie nie raz uśmiechniecie. Wstęp jest wolny. Bileterka pyta jednak sympatycznie – Chce pan bilet? – Nie, po co mi? – odpowiada turysta. – Po to, że musi pan wziąć! – pani w kasie robi się stanowcza, choć wciąż patrzy przyjaźnie. Potem zobaczycie pokaz slajdów ze starego miasta – wiele scenek jest zabawnych. Zwiedzicie bardzo ciekawą wystawę (zaśmiejecie się, że wydaliście kilkaset złotych na okulary a i tak macie problem z odczytaniem informacji wydrukowanych na siatce, bo przebijają przez nią ceglane ściany). Nie ma jednak co narzekać, wystawa jest w porządku, odkryte fragmenty piwnic imponujące, a i obsługa miła. Nie zrażajcie się więc dziwną nazwą – Centrum Interpretacji Zabytku, zwłaszcza, że podobno władze muzeum są otwarte na propozycje zwiedzających. Zresztą w naszym kraju są gorsze kalki językowe – choćby Pojedynczy Punkt Kontaktowy (point of single contact).

Na pożegnanie - panorama Pragi

Na pożegnanie – panorama Pragi

* Galeria Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17,
godziny otwarcia: wtorek – niedziela, 11:00 – 19:00, poniedziałek – zamknięte. Wystawa do 17 lutego

** Centrum Interpretacji Zabytku (Muzeum Historyczne m.st. Warszawy), ul. Brzozowa 11/13. Godziny otwarcia: poniedziałek nieczynne, wtorek 11-18, środa-piątek 9-16, sobota-niedziela 10-18. Niedługo ruszają tu bezpłatne wykłady poświęcone historii i architekturze Warszawy!