Nowoczesność w domu i zagrodzie – ePUAP

e-urządautor: myself (User:Piotrus), źródło: wikipedia

Katowice, magistrat        autor: myself (User:Piotrus), źródło: wikipedia

Znacie ePUAP*? To portal, który ma umożliwić załatwianie spraw urzędowych przez internet. Każdy, kto założy na nim konto i „profil zaufany” (darmowy odpowiednik podpisu elektronicznego), będzie mógł zapomnieć o wizytach w urzędach. Dlaczego korzysta z tego** tylko 101240 osób?

Najważniejszy powód to chyba troska o zdrowie obywateli. Urzędnicy z powołania myślą w końcu nie tylko o tym, żeby obsłużyć klienta, ale prawdziwie się o niego martwią. Wiedzą, że otyłość, siedzący tryb życia i długie wpatrywanie się w monitor LCD szkodzą zdrowiu. Dlatego poświęcają się, wysłuchując skarg niezadowolonych i zniecierpliwionych czekaniem, mieszkańców gminy mimo, że niewielkim wysiłkiem mogliby udostępnić większość procedur (to, co można załatwić przez internet zależy od konkretnego urzędu) na portalu ePUAP i zapomnieć o problemach z petentami.

Do takich miast należy zapewne Pruszków, w którym mieszkam. Przez internet można tu bowiem wysłać jedynie pismo ogólne (nie jestem pewna, ale chyba chodzi np. o pochwałę działania urzędu, czy prezydenta) oraz skargi, wnioski i zapytania. Dlatego mieszkańcy Pruszkowa żyją w niezłym zdrowiu (dowodem jest dla mnie mała liczba lekarzy, zwłaszcza specjalistów, którzy przyjmują w ramach NFZ – jeśli chcę się dostać do lekarza w miarę szybko, jadę do Warszawy lub Grodziska).

Najgorzej mają chyba ludzie w Katowicach – nie dość, że powietrze zatrute, to jeszcze urzędy umożliwiają tam załatwienie przez internet rekordowej chyba listy spraw. Biedacy cieszą się pewnie naiwnie. Siedzą przed komputerami, zamiast przespacerować się do urzędu i spalić kilkaset kalorii kłócąc się z panią w okienku i ludźmi w kolejce. Dopiero za kilka, kilkanaście lat zrozumieją jaki to był błąd. Grubi, chorzy i samotni (w urzędzie można przecież poznać wiele osób, osobiście znam małżeństwo, które w Skarbówce połączyły silne emocje) gorzko pożałują. No chyba, że jak większość społeczeństwa będą ignorować ePUAP.

😉

* elektroniczna platforma usług administracji publicznej

**dane ze strony: http://epuap.gov.pl/wps/portal/, stan z dnia 2.02.2013. Korzysta pewnie mniej, ale tyle wyrobiło sobie „profil zaufany”. Ja zrobiłam to na polecenie pracodawcy, jak pewnie większość osób – profil zaufany zakładają bowiem nie tylko „zwykli obywatele”, ale i pracownicy wielu firm oraz urzędnicy.

PS. jeśli chcesz sprawdzić, co możesz załatwić przez internet w swojej gminie, na stronie ePUAP-u wejdź w „alfabetyczną listę spraw”, następnie w „inne klasyfikacje”, potem w odpowiednie województwo i miasto. Konto na ePUAP-ie zakłada się przez internet, jednak założenie profilu zaufanego, wymaga potwierdzenia tożsamości w specjalnym okienku w urzędzie (m.in. w skarbowym czy wojewódzkim). Trwa to bardzo szybko – raczej nie ma kolejek.

Reklamy