Polski cmentarz bez kiczu?

czyli „Wzornik współczesnych nagrobków zalecanych dla cmentarzy o charakterze zabytkowym”

Trudno sobie wyobrazić Wszystkich Świętych czy Zaduszki bez kiczu. Co więcej, trudno sobie wyobrazić współczesny polski cmentarz bez kiczu.

Jakiś czas temu, opublikowano „Wzornik współczesnych nagrobków zalecanych dla cmentarzy o charakterze zabytkowym” zawierający 18 najlepszych projektów, zgłoszonych na konkurs zorganizowany przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków i Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich, przy współudziale Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Zarządu Cmentarza Powązkowskiego.

Projekty są ciekawe a koszt ich realizacji w granicach rozsądku. Jak podano na stronie internetowej (http://zabytki.um.warszawa.pl/content/wzornik-wspolczesnych-nagrobkow), wystarczy zapłacić autorowi wybranego projektu 50 zł i można stawiać pomnik.

Dziwne, że na polskich ani nawet warszawskich nekropoliach nie zaroiło się od dobrze zaprojektowanych, gustownych nagrobków, prawda?

Ze strony konserwatora nie tylko nie da się  ściągnąć katalogu, ale też brakuje informacji gdzie i jak można go zamówić. W zakładce „projekty” jest jedno zdjęcie. W zakładce „autorzy” nie ma nic.

Katalog jest jednak prawdopodobnie do zdobycia. W zeszłym roku przynajmniej był. Wymagało to jednak sporo zachodu, zwłaszcza dla osoby spoza Warszawy.

Widać Stołeczny Konserwator Zabytków, SARP, ASP, IWP i Zarząd Powązek też nie mogą sobie jednak wyobrazić polskiego cmentarza bez kiczu